Paris Hilton famous celebrity
Navigation
» Home page
Information
» Basic information
Links
» Our tips
Languages
» Česká verzeČesky
» English version of this celebrity siteEnglish

Paris Hilton

Paris Hilton obrázek, foto


Paris Whitney Hilton (born February 17, 1981) is an American celebutante, businesswoman, model, actress and recording artist.

She is an heiress to a share of both the Hilton Hotel fortune and the real estate fortune of her father Richard Hilton.

Hilton rose to fame around 2001, when her reputation as a 19-year-old socialite spilled out into the national scene from New York's tabloids. The media fascination with her led to her role in the successful Fox reality series The Simple Life, which has aired for five seasons so far.

As an actress, she has appeared in several minor roles, most notably in the horror film House of Wax (2005). In 2006 she released her debut self-titled album Paris. Hilton has since garnered notoriety as a result of several legal incidents, the repercussions of which have caused Hilton to serve time in a correctional institution in 2007.

Sex video

The leak of a three-year-old home-made sex video of Hilton with her then-boyfriend Rick Salomon a week prior to the premiere of her Fox reality series The Simple Life attracted worldwide attention in late 2003. The release of the tape led to speculation that it was a deliberate publicity stunt, but Hilton has strongly denied such claims and stated she was "embarrassed" and "humiliated" by the publicity brought by the tape. The sex video, subsequently titled 1 Night in Paris in 2004, was later released on DVD and Hilton received directorial credit. The film earned three AVN Awards in 2005, including "Best Selling Title of the Year". Hilton originally sued Salomon over the release of the tape, but settled out of court in July 2005. Hilton was reportedly awarded up to $400,000 and planned to donate a percentage to charity, although in a 2006 interview with GQ magazine she stated that she never received money from the sale of the video.

(Wikipedia.org)
Paris Hilton image

Několik fórů na závěr. Vtip Nelez každému do ... : Matka vyčítá hezounovi: „Nemusíš lézt každému boháčovi do prdele!” „Ale já za to nemůžu, že je ve vyšší společnosti tolik gayů!”

Matka vyčítá hezounovi: „Nemusíš lézt každému boháčovi do prdele!” „Ale já za to nemůžu, že je ve vyšší společnosti tolik gayů!”

Sakra bouřka, pojď schováme se pod ten smrk …

Vlk, liška a medvěd se dohodnou, že si seženou práci. A nejlépe, aby se při ní zadarmo najedli. Sejdou se za týden a vlk vypráví: "Tak jsem šel hlídat ovce, ale vyhodili mě. Ráno to spočítali, zjistili, že jim dvě ovce chyběj a dostal jsem padáka." Liška povídá: "To já šla dělat dozor do drůbežárny a taky mě vyhodili. Ráno to spočítali, zjistili, že jim pět slepic chybí a dostala jsem padáka." Medvěd na to: "Tak to já šel dělat do cihelny, ale ještě mě nevyhodili." "Ty žereš cihly?" "Ne, já žeru Ukrajince a ty nikdo nepočítá..."

Marcela Voborská

Marcela Voborská je česká zpěvačka, jejíž jméno se pojí s hudební skupinou Pacifik. Narodila se 2. ledna 1950 v Praze a hudba ji provázela již od útlého dětství. Začínala zpívat se skupinou Louisiana, kde uplatňovala nejen svůj pěvecký talent, ale mohla se realizovat i jako textařka...

Travička

Travič nebo travička je osoba, která svou oběť či oběti otrávila.Otrava je stav, kdy je organismus zasažen jedem a jeho působením dochází k poškození či dokonce úmrtí. Otrava může být různého původu - například zvířecího (hadí jed...), z některých rostlin, z hub, z léků, z alkoholu,...

Bohoslovec

Bohoslovec bylo původní označení pro teologa. Katolická církev poněkud změnila význam tohoto slova, které se pak používá pro pojmenování studenta teologie, který studuje na bohoslovecké fakultě nebo v kněžském semináři a připravuje se tak na práci kněze.Seminář vzdělává bohoslovce...